نکات مهم ضبط پادکست با کیفیت عالی

نکات مهم ضبط پادکست با کیفیت عالی

در صورت رعایت نکات ضبط پادکست به نتایج بسیار عالی و با کیفیت دست خواهید یافت. این امر در افزایش دستمزد شما نیز موثر است.


ضبط پادکست با کیفیت عالی یک کار چالش برانگیز می باشد. نکات مهم بسیار زیادی در این زمینه وجود دارند که با رعایت آن ها می توان یک پادکست با کیفیت مطلوب تولید کرد و مخاطبان را به سوی خود جذب نمود. در ادامه این نکات را به صورت مختصر برای شما آورده ایم.


مقدمه


1.    برای ضبط پادکست با کیفیت مطلوب چه نکاتی را باید رعایت کرد؟
2.    اهمیت کیفیت تجهیزات مورد استفاده در ضبط پادکست
3.    اهمیت ضبط پادکست در فضای مناسب
4.    اهمیت گرم کردن صدا قبل از آغاز کار
5.    قطع کردن میکروفون افرادی که صحبت نمی کنند
6.    اهمیت ایجاد نشانه های صوتی برای اشتباهات خود
7.    اهمیت از بین بردن نویز پس زمینه هنگام ضبط پادکست
8.    رفع مشکلات صوتی تجهیزات ضبط پادکست
9.    استراحت کافی قبل از آغاز کار


برای ضبط پادکست با کیفیت مطلوب چه نکاتی را باید رعایت کرد؟


در هنگام ضبط پادکست با کیفیت پایین باید این نکته را به خاطر داشت که ویرایش آن در دستیابی به نتیجه با کیفیت عالی تاثیر نخواهد داشت. تولید پادکست با کیفیت مطلوب به آغاز کار و اتاقی که در آن صدا را ضبط می کنید وابسته می باشد. با رعایت مجموعه نکات زیر می توان به نتایج عالی با کیفیت مطلوب دست یافت. رعایت مجموعه نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا به ویرایش فایل صوتی خود نیازی نداشته باشید.


اهمیت کیفیت تجهیزات مورد استفاده در ضبط پادکست


امکان ضبط پادکست با استفاده از میکروفون داخل لپ‌تاپ برای افراد وجود دارد اما خروجی ضبط شده با استفاده از آن کیفیت مطلوب نخواهد داشت. برای این کار به تجهیزات و لوازم گویندگی با کیفیت عالی نیاز خواهید داشت. البته لازم به ذکر است که برای این کار نیاز به خرید تجهیزات گران قیمت نخواهید داشت. از جمله ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای ضبط پادکست میکروفون، میکسر یا کارت صدا، پاپ فیلتر، هدفون، پایه میکروفون، نرم افزارهای ضبط پادکست و ویرایش آن ها هستند.
یکی از مهمترین لوازم گویندگی که برای ضبط پادکست مورد استفاده قرار می گیرد میکروفون می باشد. تنوع محصولات، سطوح کیفیت و بودجه های مختلف افراد برای خرید این تجهیزات انتخاب میکروفون مناسب را دشوار ساخته است. یکی دیگر از لوازم مورد نیاز برای تولید پادکست پنل آکوستیک می باشد. با نصب این پنل ها می توان برای دستیابی به کیفیت بالای پادکست یک اتاق آکوستیک ایجاد کرد. البته لازم به ذکر است که خرید این پنل ها نسبت به دیگر تجهیزات ضرورت کمتری دارند.

هدف ضبط پادکست
اهمیت ضبط پادکست در فضای مناسب


گاهی اوقات ممکن است برای ضبط پادکست به استودیو گویندگی حرفه ای نیاز نداشته باشید از این رو ایجاد محیط مناسب برای گویندگی پادکست با کیفیت بالا از اهمیت ویژه برخوردار می باشد. به خاطر داشته باشید که هنگام تولید پادکست نباید از محیط بیرون صدای اضافه به محیط داخل وارد گردد. در هنگام تولید پادکست همواره توصیه می شود تمام تجهیزات اضافه غیر از لوازم پادکست را خاموش نمایید.
در هنگام ضبط پادکست باید محیط مناسبی را انتخاب نمایید که هیچ حیوان خانگی و کودک در آن حضور نداشته باشند. وجود کاناپه، فرش، پتو و دیگر اجسام در محیط ضبط کیفیت خروجی صدا را تا حد زیادی افزایش می دهد.


اهمیت گرم کردن صدا قبل از آغاز کار


هنگام ضبط پادکست گرم بودن دهان، گلو و تارهای صوتی باعث خواهند شد تا عملکرد بهتری داشته باشید. هنگام تولید پادکست باید حدود 30 دقیقه تا یک ساعت جلوی میکروفون صحبت نمایید از این رو اختصاص زمان مشخص برای تمرین سناریو و کش دادن عضلات صورت از اهمیت ویژه برخوردار است. گرم کردن اندام های گفتاری از تپق زدن و تکرار جملات پیشگیری خواهد کرد.

نکات ضبط پادکست
قطع کردن میکروفون افرادی که صحبت نمی کنند


یکی از نکات کارآمد ضبط پادکست قطع کردن میکروفون افرادی است که صحبت نمی کنند. این امر مدت زمان مورد نیاز برای ویرایش فایل های صوتی شما را تا حد زیادی کاهش می دهد. در صورتی که برخی از افراد برای مدت زمان مشخص هنگام تولید پادکست شما صحبت نمی کنند بهتر است میکروفون آن ها نیز قطع گردد. قطع کردن میکروفون این افراد باعث خواهد شد تا هنگام تکان خوردن صندلی آن ها از دریافت نویز و دیگر صداها جلوگیری شود.


اهمیت ایجاد نشانه های صوتی برای اشتباهات خود


برخی از اشتباهات هنگام ضبط پادکست همواره رخ می دهند که اصلاح آن ها در ویرایش کار دشواری نیست. در صورت تمایل به یافتن بخش هایی که به ویرایش نیاز دارند با سرعت بالا و جداسازی آن ها توصیه می شود پس از اشتباهات خود نشانه های صوتی ایجاد نمایید. هنگام ویرایش فایل های صوتی اصوات با شدت بالا را در نمودار صوتی مشاهده خواهید نمود. در صورت ایجاد صدای شدید پس از هر اشتباه نزدیک میکروفون هنگام ویرایش اشتباهات خود را به سادگی پیدا خواهید کرد.


اهمیت از بین بردن نویز پس زمینه هنگام ضبط پادکست


یکی از مهمترین نکات ضبط پادکست حذف صداهای پس زمینه می باشد. هرچه نویز دریافت شده توسط میکروفون شما کمتر باشد به زمان کمتری برای ویرایش فایل صوتی خود نیاز خواهید داشت. تمام تلاش خود را به کار گیرید تا تنها صداهای مورد نظر خود را از میکروفون دریافت کنید. برای به حداقل رساندن نویز محیط بهتر است نکات زیر را رعایت نمایید.

  • قرار دادن پتو یا فرش روی سطوح سخت محیط ضبط
  • اقدام به ضبط پادکست زیر پتو در صورت عدم وجود امکان ساکت کردن محیط
  • قرار دادن گوشی همراه در حالت سکوت
  • اعلام فعالیت خود به تمام افراد خانه یا محیط کار


جالب است بدانید کمدها به دلیل کوچک بودن پژواک ندارند و وسایل نرم که صدا را جذب می کنند به میزان فراوان در آن ها یافت می شوند از این رو یکی از بهترین مکان های ضبط پادکست همین کمدها هستند. این نکته را به خاطر داشته باشید که ضبط فایل های صوتی با صدای واضح از ویرایش آن ها پس از انجام کار ساده تر است. برای ضبط فایل های صوتی با صدای واضح می توان از نرم افزارهای نویز کنسلینگ استفاده کرد.

تجهیزات ضبط پادکست
رفع مشکلات صوتی تجهیزات ضبط پادکست


نویز محیط، تجهیزات و کابل ها اپیزودهای پادکست های زیادی را با مشکل مواجه ساخته اند. افراد اغلب پس از صرف انرژی و زمان زیاد متوجه وجود مشکل در اپیزودها می شوند. گاهی اوقات ممکن است پس از تولید پادکست و اجرای فایل صوتی آن متوجه این موضوع شوید. در این مواقع برای ویرایش فایل صوتی باید زمان زیادی را سپری کرد همچنین می توان از ابتدا پادکست مورد نظر را ضبط نمایید. در هر دو صورت انرژی و زمان زیادی به هدر خواهد رفت. به منظور پیشگیری از این اتفاق توصیه می شود قبل از این که کار اصلی را ضبط نمایید نسخه آزمایشی از آن را تولید کنید. هدف ضبط پادکست آزمایشی رفع مشکلات موجود در صدا قبل از انجام کار می باشد. در این صورت برای ویرایش فایل به زمان کمتری نیاز خواهید داشت.


استراحت کافی قبل از آغاز کار


به خاطر داشته باشید که نیازی به ضبط تمام اپیزود در یک نوبت نیستید. استراحت برنامه ریزی شده در بین پادکست ها به شما کمک بسیاری خواهند کرد. در طول زمان استراحت می توان نوشیدنی یا میان وعده خورد و به ورزش پرداخت. همچنین شما می توانید در طول زمان استراحت خود با مهمان برنامه صحبت کرده و به بررسی کار خود بپردازید. این امر باعث می شود تا از عدم وجود مشکل در فایل صوتی خود اطمینان حاصل کنید.
حال که با نکات ضبط پادکست آشنا شدید در صورت تمایل به آغاز فعالیت در کار گویندگی پادکست بهتر است به بخش استخدام غیر حضوری وب سایت اتک مراجعه نمایید. پس از ارسال نمونه کار به شرکت های معتبر در این زمینه معرفی خواهید شد.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

اولین نظر را شما ثبت نمایید

نظر خود را در مورد پست بالا برای ما ارسال نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *