معرفی رشته تصویرگری، تصویرسازی یا طراحی کاراکتر

معرفی رشته تصویرگری، تصویرسازی یا طراحی کاراکتر

رشته تصویرگری را می‌توان یکی از رشته‌های مهم در زمینه طراحی کاراکتر دانست. این رشته به شما کمک می‌کند تا بتوانید محیط، شخصیت‌ها و دیگر جزئیات را طراحی کنید.

 رشته تصویرگری یکی از زیرشاخه‌های هنر است. این رشته به شما کمک می‌کند تا بتواند طراحی‌هایی از محیط، شخصیت‌ها، اجسام و دیگر جزئیات را پیاده‌سازی کنید. با استفاده از این رشته می‌توانید خلاقیت را وارد آثار خود کنید. این رشته یکی از مهم‌ترین رشته‌ها در فرایند ساخت انیمیشن و حتی بازی‌های رایانه‌ای است.
 
یاد بگیرید که شخصیت‌های اصلی را به تصویر بکشید و محیط اطراف خود را نشان دهید. این کار به واسطه رشته تصویرگری انجام می‌شود. خلاقیت در همه وجود دارد؛ اما یک ذهن خلاق همه ابزارها را برای پیاده‌سازی یک تصویر واقعی در اختیار ندارد. به همین دلیل شما باید از افرادی استفاده کنید که در رشته طراحی کاراکتر و تصویرگری فعالیت می‌کنند. تصویرگر و یا طراح شخصیت، فردی است که با به اشتراک گذاشتن رویکرد شخصی خود برای خلق شخصیت‌های مصور منحصربه‌فرد و معنادار و تصور جهان‌هایی که در آن‌ها زندگی می‌کنند، اقدام به تصویرگری می‌کند.


مقدمه

تصویرگری به چه معنا است؟


تصویرسازی یک هنر کاربردی متمایز است که به صورت بصری یک زمینه را به مخاطب منتقل می‌کند. یک تصویرگر نه تنها واقعیت را منعکس می‌کند، بلکه یک دیدگاه جدید و منحصر به فرد از یک موضوع را به جهان باز می‌کند. این فرایند از طریق رشته تصویرگری به افراد آموزش داده می‌شود. این رشته برای رسانه‌های چاپی، تبلیغات، رسانه‌های دیجیتال و تعاملی، انیمیشن و فیلم‌های سه‌بعدی مناسب است. همچنین از این رشته در قالب کتاب‌های تصویری، کتاب‌های غیرداستانی و رمان‌های گرافیکی نیز استفاده می‌شود. حوزه تصویرسازی و ابزار بیان آن به اندازه تصویرگرانی که این جهان‌های بصری را خلق می‌کنند، متنوع است.
هدف اصلی رشته تصویرگری و رشته طراحی کاراکتر انتقال مبانی فنی و فکری تصویرسازی و در عین حال ارائه بستری برای یافتن زبان بصری شخصی است. فرقی نمی‌کند که اثر شما به صورت Shell باشد یا جزئی، کمینه باشد یا گویا، دیجیتال باشد یا آنالوگ، مهم این است که محتوای شخصی در کار خود را کشف کرده و به شیوه‌ای هدفمند با آن ارتباط برقرار کنید. اگر می‌خواهید بیشتر در خصوص طراحی کاراکتر و اهداف آن اطلاعات کسب کنید بهتر است که مقاله اهداف طراحی کاراکتر را مطالعه نمایید.

تصویرگری به چه معنا است ؟

 

رشته تصویرگری چیست؟


رشته تصویرگری یکی از رشته‌های مرتبط با رشته طراحی کاراکتر و انیمیشن است. در واقع شما با استفاده از تصویرگری می‌توانید دید کلی نسبت به شخصیت و حتی محیط پیرامون آن داشته باشید. با این کار شما می‌توانید جزئیات تصاویر و محیط‌ها را مشخص کنید. این رشته یکی از مهم‌ترین رشته‌ها در دنیای طراحی دیجیتال است.
در این فرایند فرد طراح باید بهترین شیوه‌ها را در جمع‌آوری قطعات مختلف اطلاعات مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را برای ایجاد نقشه‌های ذهنی کنار هم قرار ‌دهد. بررسی کند که چه فرایندی یک ایده خوب را اجرایی می‌کند و چگونه باید آن را تولید کند. شخص طراح باید رویکرد شخصی خود را برای بهبود شخصیت و مهارت‌های جهان سازی با روش‌های نظری و عملی نشان دهد. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این رشته مقاله اصول پایه تصویرگری را مطالعه نمایید.


پروژه طراحی کاراکتر چیست؟


در این پروژه در واقع شما یک شخصیت منحصر به فرد و دنیای آن را از طریق ایده پردازی و تمرینات عملی ایجاد می‌کنید. این پروژه می‌تواند به راحتی در بخش‌ها و رسانه‌های دیگر استفاده شود. برای انجام این پروژه شما باید در ابتدا شخصیت کاراکتر و محیط پیرامون آن را طراحی و ایجاد کنید. در نتیجه شما نه تنها به یک طراح کاراکتر بلکه به تصویرگر محیط و جزئیات هم نیاز دارید.


الزامات و موارد موردنیاز در رشته تصویرگری


در رشته تصویرگری همانند سایر رشته‌ها شما به یک سری مواد اولیه برای طراحی نیاز دارید. این موارد به صورت اصولی و پایه عنوان شده‌اند. در برخی شرایط شما ممکن است به موارد بیشتری نیاز داشته باشید. همچنین رشته تصویرگری همانند سایر دروس دیگر به برخی مهارت‌های اولیه و پایه نیاز دارد. در صورتی که مهارت‌های اولیه و پایه مانند خلاقیت و طراحی را دارید، پس می‌تواند از الزامات زیر برای طراحی شخصیت‌ها استفاده نمایید. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر در خصوص تأثیر تصویرگری به مقاله تصویرگری و طراحی کاراکتر مراجعه نمایید.
شما برای شروع به یک صفحه طراحی، دفترچه یادداشت، پلاستیک، قیچی و کاغذ نیاز دارید. همچنین به یک وسیله طراحی مناسب نیز نیاز دارید. این وسایل می‌توانند به صورت ابتدایی و ساده مانند مداد، خودکار باشد. همچنین می‌توانید از تکنولوژی روز دنیا مانند ماوس و یا یک سطح دیجیتال مانند انواع تبلت، iPad و پن تب (قلم دیجیتالی) نیز استفاده نمایید. علاوه بر این شما باید با نرم‌افزارهای حرفه‌ای برای طراحی شخصیت و طراحی محیط مانند Adobe Illustrator و Photoshop نیز آشنایی کامل داشته باشید.

الزامات مورد نیاز برای این رشته


اهمیت رشته تصویرگری


رشته تصویرگری در واقع به شما کمک می‌کند که بتوانید تمام آنچه در ذهن و خیال خود دارید را روی یک صفحه پیاده‌سازی کنید. یک تصویر بیش از هزار کلمه می‌تواند سخن بگوید. با استفاده از این رشته یاد خواهید گرفت که چگونه یک داستان را بکشید و پیام‌ها را از طریق تصاویر منتقل کنید. در این رشته درکی از تعامل تصویر و متن ایجاد می‌کنید و روش‌ها و تکنیک‌های تحقیق، مفهوم و اجرای بصری را یاد می‌گیرید. بر اساس بلوک‌های اصلی داستان‌گویی، طرح‌های خود را برای انواع کارهای تصویرسازی، از رمان‌های گرافیکی گرفته تا کتاب‌های کودکان، توسعه خواهید داد. شما می‌توانید برای بررسی اهمیت یادگیری طراحی کاراکتر مقاله یادگیری طراحی کاراکتر را مطالعه نمایید.
همان‌طور که گفته شد رشته تصویرگری برای ایجاد داستان‌های مصور، کتاب‌های داستان، ساخت انیمیشن و حتی بازی رایانه‌ای استفاده می‌شود. البته این موارد تنها اهمیت حضور در این رشته نیست. شما حتی می‌توانید وارد بازار کار چاپ نیز بشوید. فرآیندهای چاپ مانند چاپ روی صفحه، ریسوگرافی، کار با ابزارها و نرم‌افزارهای دیجیتال، تایپوگرافی، طراحی ویراستاری و تصویرسازی سرمقاله تنها بخشی از بازار کار رشته تصویرگری است. شما تصاویر خود را به فضای سه‌بعدی منتقل می‌کنید، اجازه می‌دهید که طرح ها با محیط اطراف خود تعامل داشته باشند. شما می‌توانید برای بررسی نکات مهم در این زمینه مقاله طراحی شخصیت در تصویرسازی را مطالعه نمایید.

 

بازار کار تصویرگری

رشته تصویرگری، جایی که تفکر نوآورانه نتیجه می‌دهد


به عنوان یک تصویرگر، شما برای انواع شرکت‌های رسانه‌ای کار می‌کنید، به عنوان مثال، کسب‌وکار خود را با پیشنهادات تخصصی برای بازار کتاب، مؤسسات فرهنگی، مؤسسات علمی، آژانس‌های تبلیغاتی و ناشران راه‌اندازی می‌کنید. فعالیت‌های تحریریه، مشاوره و هماهنگی نیز می‌تواند بخشی از مسئولیت شما باشد. شما رسانه‌های دیجیتال و تعاملی، رسانه‌های چاپی، وب‌سایت‌ها، انواع انیمیشن‌ سه‌بعدی را در برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌های متحرک، کارتون‌ها، بازی‌های کامپیوتری، جلوه‌های ویژه و طراحی شخصیت‌ها به تصویر می‌کشید.
در واقع با استفاده از رشته تصویرگری شما می‌دانید که چگونه مکمل‌های گفتگوی هنرمندانه‌ای برای آثار ادبی ایجاد کنید. امروزه، تصویرگران (افرادی که در رشته تصویرگری فعالیت می‌کنند) باید آموزش دیده و از ارتباطات اجتماعی و فرهنگی آگاه باشند. شما می‌توانید برای بررسی اهمیت رشته تصویرسازی در طول زمان، مقاله سیر تحول تصویرسازی را مطالعه نمایید.


نتیجه‌گیری کلی


آیا عاشق کشیدن و تعریف داستان با طرح‌های خود هستید؟ به عنوان یک تصویرگر، شما تصاویری ایجاد می‌کنید که از آن‌ها برای تزئین مجلات، مقالات وب یا کتاب‌ها استفاده می شود. از آنجایی که حرفه و رشته تصویرگری یک عنوان شغلی جذاب و بسیار نوپا در ایران قلمداد می‌شود، شما گزینه‌های مختلفی برای به ثمر رساندن این رشته در اختیار خود دارید. از یک طرف، شما این گزینه را دارید که تنها با استعداد خود وارد بازار کار شده و مشتریان را به خود جذب کنید. در این صورت باید بدانید که باید سخت تلاش کنید و مهارت خود را به دیگران به خوبی نشان دهید. از طرفی می‌توانید با حضور در شرکت‌های مختلف در زمینه طراحی ارتباطات، ارتباطات بصری، طراحی گرافیک و غیره وارد بازار کار شده و مهارت‌های خود را تثبیت و گسترش دهید.
همچنین می‌توانید در یک مرکز انتشارات یا آژانس تبلیغاتی استخدام شوید. در این صورت می‌توانید از خلاقیت خود در زمینه طراحی شخصیت‌ها برای سایر کسب‌وکارها استفاده کنید. در آن صورت ممکن است آثار و کارهای شما در تبلیغات تلویزیونی و یا اینترنتی به راحتی دیده شود. همین امر می‌تواند به عنوان سکوی پرتاب شما عمل کند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

اولین نظر را شما ثبت نمایید

نظر خود را در مورد پست بالا برای ما ارسال نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *