مهارت های مورد نیاز برای استخدام گویندگی دورکاری

مهارت های مورد نیاز برای استخدام گویندگی دورکاری

یکی از حرفه هایی که اخیرا مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است گویندگی دورکاری یا مجازی می باشد.


گویندگی دورکاری یا مجازی یکی از حوزه ها و مشاغلی است نیاز اولیه آن صدای خوب و رساست. در عصر جدید صدای افراد یکی از استعدادهای پول ساز می باشد. افرادی که صدای خوبی دارند می توانند در حوزه های مختلف خوانندگی، صداپیشگی، گویندگی پادکست، دوبلوری و رادیو فعالیت خود را آغاز نمایند. در ادامه با حرفه گویندگی دورکاری به طور کامل آشنا خواهیم شد.


مقدمه


1.    گویندگی دورکاری یا مجازی چیست؟
2.    برای آغاز حرفه گویندگی دورکاری به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

  • توانایی برقراری ارتباط قوی
  • تلفظ صحیح
  • لحن گویندگی مناسب
  • قدرت تصمیم گیری صحیح
  • گویندگی فن بیان
  • انعطاف پذیری از دیگر مهارت های گویندگی دورکاری
  •  تقویت صدا
  • کار با نرم افزارهای مختلف از دیگر مهارت های مورد نیاز گویندگی دورکاری


3.  زمینه های کاری مختلف گویندگی دورکاری

  • تولید پادکست و انتشار آن
  • اجرای برنامه در رادیو آنلاین


گویندگی دورکاری یا مجازی چیست؟


افراد در صورت داشتن صدای خوب، لحن گویندگی و آشنایی با تکنیک های مختلف گویندگی می توانند از صدای خود در پلتفرم های مختلف رسانه استفاده نمایند. گویندگی دارای شاخه های مختلف صداپیشگی، رادیو، پادکست، تبلیغات، گویندگی کتاب صوتی، دوبلوری و گزارش مسابقات می باشد. برای ورود به هر یک از حوزه های گویندگی باید تکنیک ها، گفتار و لحن گویندگی مناسب داشته باشید. در صورت تخصصی بودن حوزه مورد نظر نیاز به کسب دانش و اطلاعات کافی در آن زمینه را خواهید داشت.
گسترش و نفوذ فضای مجازی باعث شده است تا بسیاری از حرفه ها علاوه بر شکل  سنتی خود به شکل مجازی نیز دست یابند. گویندگی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حقیقت گویندگی مجازی شکلی از گویندگی می باشد که محتوای آن در فضای مجازی منتشر شده و کاربران و مخاطبان به آن دسترسی دارند.

گویندگی دورکاری
برای آغاز حرفه گویندگی دورکاری به چه مهارت هایی نیاز داریم؟


برای آغاز حرفه گویندگی دورکاری مانند گویندگی سنتی به مجموعه ای از مهارت ها نیاز خواهید داشت. از مهارت های مورد نیاز گویندگی دورکاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:


توانایی برقراری ارتباط قوی


در گویندگی دورکاری یا مجازی باید با متن و موضوعی که قصد دارید در رابطه با آن صحبت نمایید ارتباط قوی برقرار نمایید. تنها زمانی می توانید یک مطلب را به نحو احسنت به مخاطب انتقال دهید که بتوانید با متن پیش روی خود ارتباط خوب برقرار نمایید. در غیر این صورت شنونده قادر به برقراری ارتباط با شما نخواهد بود و از فایل صوتی تولید شده هیچ گونه لذتی نخواهد برد.


تلفظ صحیح


از دیگر مهارت های مورد نیاز گویندگی دورکاری می توان به دانش بالا برای تلفظ صحیح کلمات و ادای آن ها به نحو درست اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که تلفظ صحیح کلمات بیشتر نوعی دانش به حساب می آید. برای کسب این دانش  و مهارت باید به دایره لغات بالا دست یابید. با گوش دادن به فایلهای صوتی زیاد نحوه صحیح تلفظ کلمات را به بهترین نحو آموزش خواهید دید.


لحن گویندگی مناسب


مهمترین و تاثیرگذارترین ابزار برای جذب مخاطب در گویندگی لحن مناسب است. بدون شک در صورت داشتن لحن یکنواخت شنونده از گوش دادن به سخنان شما خسته خواهد شد و پس از گذشت مدت زمان کوتاه تمرکز خود را از دست خواهند داد. این امر باعث خواهد شد تا شنونده دیگر به صدای گوینده توجه نکند. از این رو برای کسب موفقیت در گویندگی دورکاری باید در صحبت خود فراز و فرود زیادی داشته باشید. در این صورت شنونده با شما همراهی خواهد کرد و به فایل صوتی یا برنامه شما تا انتها گوش خواهد داد.


قدرت تصمیم گیری صحیح


در صورت اجرای گویندگی برای برنامه زنده ممکن است با حوادث غیر منتظره مواجه شوید از این رو کنترل شرایط به عنوان گوینده از اهمیت ویژه برخوردار است. تنها در این صورت است که می توان برنامه را به بهترین نحو ممکن اجرا کرد.

شاخه های گویندگی دورکاری
گویندگی فن بیان


از دیگر مهارت های مورد نیاز گویندگی دورکاری می توان به فن بیان قوی اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت فن بیان در زندگی شخصی و حرفه ای به عنوان مهارت فوق العاده کاربردی در نظر گرفته می شود. در صورت قوی بودن در گویندگی فن بیان می توان متن مورد نظر را بسیار قدرتمند اجرا کرد. همچنین گوینده می تواند با توجه به شرایط خود در آن تغییراتی ایجاد نماید و مخاطب را به سمت خود جذب نماید.


انعطاف پذیری از دیگر مهارت های گویندگی دورکاری


گویندگان در طول زندگی خود با متون و برنامه های مختلف مواجه خواهند شد که هر یک از آن ها به مهارت های خاص یا گویندگی مختص به خود نیاز دارند. برای تبدیل شدن به یک گوینده قوی به قدرت انعطاف پذیری نسبتا بالایی نیاز خواهید داشت. در صورت وجود انعطاف پذیری بالا می توان هنر گویندگی را با متون و برنامه های مختلف تطبیق داد.


تقویت صدا


مهمترین عنصر برای گویندگی و کسب درآمد از آن صدای خوب می باشد. برخی از افراد به صورت ذاتی از کودکی صدای خوب دارند و برخی دیگر می توانند صدای خود را تقویت کرده و آن را بهبود ببخشند. در هر دو صورت با تقویت صدای خود می توانید به تسلط کامل روی آن دست یابید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا مطابق با نیاز از صدای خود استفاده کنید.

حرفه گویندگی دورکاری
کار با نرم افزارهای مختلف از دیگر مهارت های مورد نیاز گویندگی دورکاری


برای گویندگی دورکاری باید قادر به استفاده از نرم افزارهای مختلف برای ضبط و ادیت صدای خود باشید. در این صورت است که می توان به صورت تکی یا با همکاری دیگر افراد قادر به تولید فایل صوتی بی نقص خواهید بود.


زمینه های کاری مختلف گویندگی دورکاری


گویندگی دورکاری شامل تمام زمینه های گویندگی سنتی خواهد شد و همچنین دارای برخی زمینه تخصصی نیز می باشد. از این رو مهارت های مورد نیاز گویندگی سنتی در این نوع گویندگی نیز مورد نیاز هستند. از دیگر مهارت های مورد نیاز گویندگی دورکاری می توان به توانایی کار کردن با نرم افزارهای مختلف ضبط و ادیت صدا اشاره کرد. تنها در این صورت است که به موفقیت در حوزه های مختلف گویندگی دورکاری دست خواهید یافت. از بهترین زمینه های کاری گویندگی دورکاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:


تولید پادکست و انتشار آن


یکی از شاخه های گویندگی دورکاری تولید پادکست می باشد که تنها در دنیای مجازی و فضای آنلاین در دسترس است. شما می توانید خود به ضبط پادکست پرداخته یا در این زمینه با دیگران همکاری کنید. برای تولید پادکست باید تمام تکنیک های گویندگی همچون لحن مناسب، تغییر لحن در زمان مناسب، صدای خوب، تلفظ صحیح کلمات و تسلط روی متون را یاد داشته باشید. در صورتی که خود به تنهایی قادر به تولید پادکست و ادیت فایل های صوتی باشید بهتر است این کار را به تنهایی آغاز نمایید. در صورت عدم آشنایی با نرم افزارهای ادیت فایل های صوتی می توان با دیگران همکاری کرد.


اجرای برنامه در رادیو آنلاین


از دیگر شاخه های گویندگی دورکاری می توان به اجرای برنامه در رادیو آنلاین اشاره کرد. در این شاخه باید با استفاده از اپلیکیشن ها و سرویس های استریم آنلاین کانالی تاسیس کرده و در طول روز یا ساعات مشخص برنامه های رادیویی آنلاین را به صورت مجازی اجرا نمایید.
در صورت علاقه به حرفه گویندگی شما می توانید فعالیت خود را به صورت دورکاری آغاز نمایید. برای این منظور کافی است وارد بخش استخدام غیر حضوری وب سایت اتک شوید و فرم استخدام را تکمیل نمایید. پس از ارسال نمونه کار و ارزیابی آن به شرکت های معتبر در این زمینه معرفی خواهید شد.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

اولین نظر را شما ثبت نمایید

نظر خود را در مورد پست بالا برای ما ارسال نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *