توضیح نکات مهم در طراحی کاراکتر

توضیح نکات مهم در طراحی کاراکتر

نکات مهم در طراحی کاراکتر چیست؟ در هنگام طراحی کاراکتر اصول و نکات مختلفی وجود دارد که طراحان با رعایت آن ها می توانند به راحتی با مخاطبان ارتباط برقرار کنند.

پیشگفتار


نکات مهم در طراحی کاراکتر چیست؟ طراحی کاراکتر به دلیل حساسیت های خاصی که دارد در هنگام ترسیم آن نیاز به رعایت اصول خاصی دارد. برای اینکه یک طراحی کاراکتر خلاقانه و حرفه ای داشته باشید لازم است این اصول را فرا بگیرید. 


مقدمه


آشنایی با نکات مهم در طراحی کاراکتر


نکات مهم در طراحی کاراکتر باید از دیدگاه های مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد.  مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید در هنگام طراحی ارتباط با مخاطبین با رعایت این اصول است. اما مهمترین نکته ای که در رابطه با طراحی کاراکتر موفق وجود دارد این است که در گام اول کاراکتر شما نباید بی شخصیت باشد. شخصیت پردازی همیشه یکی از مهمترین دغدغه های طراحان در هنگام طراحی کاراکتر بوده است. یکی از راه حل ها برای ایجاد شخصیت های قوی این است که خودتان را به جای آن کاراکتر بگذارید. با استفاده از این راهکار می توانید استعدادها، جاه طلبی، انگیزه و فکر های کاراکتر را به راحتی تصور کنید. 
طراحان وظیفه دارند که چهره درونی کاراکتر را نیز به مخاطبان معرفی کنند. برای ارائه ی هر چه بهتر این هدف لازم است به طراحی چشم کاراکتر در حالت های مختلف دقت زیادی داشته باشند. طراحی شخصیت یکی از مهمترین مواردی است که در هنگام طراحی کاراکتر باید انجام بگیرد. معمولا پروسه طراحی شخصیت پس از مرحله شخصیت پردازی انجام می گیرد. تفاوتی نمی کند کاراکترهای شما انسانی باشند یا غیر انسانی لازم است در هنگام طراحی کمی از خیالات هم کمک بگیرید. توجه داشته باشید فرایند تحقق بصری برای کاراکترها چندان ساده نمی باشد. بنابراین لازم است که این مراحل توسط افراد متخصص و حرفه ای انجام شود تا بازخورد مناسبی داشته باشد. 

نکات مهم در طراحی کاراکتر
نکات مهم در طراحی کاراکتر از دید شخصیت شناسی 


طراحی کاراکتر باید بر اساس جامعه هدف انجام بگیرد. این موضوع بسیار حائز اهمیت است که کاراکتر شما قرار است در کجا نمایش داده شود. در برخی موارد امکان دارد طراح وظیفه داشته باشد که به طراحی یک کاراکتر از پیش تعیین شده بپردازد. در این موقعیت طراحی کاراکترها از خلاقیت کمتری برخوردار است و قدرت مانور طراحان نیز محدودتر می شود. نمایش کاراکتر طراحی شده توسط شما از طریق چه رسانه ای قرار است انجام شود این مسئله اثر مستقیمی بر روی طراحی کاراکتر خواهد داشت. 
ممکن است کاراکتر برای اپلیکیشن های مخصوص گوشی های همراه طراحی شده باشد. در این صورت نیازی نیست بیش از حد به جزئیات توجه کنید. پیش از اینکه اقدام به طراحی کاراکتر مورد نظرتان کنید بهتر است در مورد موضوع تحقیق کنید و کاراکترهای موفق را نیز تحلیل و بررسی نمایید. این امر باعث می شود بتوانید تشخیص دهید دلیل موفقیت کاراکترها در موقعیت های مختلف چه چیزی بوده است. برای اینکه یک کاراکتر منحصر به فرد طراحی کنید لازم است آن را در بین دیگر کاراکترها متمایز کنید. این امر باعث می شود که طراحی شما از لحاظ بصری بسیار قوی شود و توجه مخاطبان را به سمت خودش جلب کند. 


استفاده از خطوط در کیفیت های مختلف


نکات مهم در طراحی کاراکتر به شما کمک می کند تا بتوانید شخصیت های مورد نظرتان را هر چه بهتر توصیف کنید. در ابتدا تصمیم بگیرید شخصیت شما قرار است چه تیپی داشته باشد سپس بر اساس آن کاراکتر را با استفاده از خطوط گرد، نرم، صاف، ضخیم و ..... طراحی کنید. فراموش نکنید که طراحی شخصیت ها حاصل مانور قلم بر روی کاغذ یا صفحه لمسی می باشد. در صورتی که قصد دارید یک شخصیت قدرتمند را طراحی کنید می توانید از خطوط پر رنگ استفاده کنید. 
برای اینکه بتوانید کاراکتر خود را به بهترین شکل به مخاطبان معرفی کنید لازم است از بزرگنمایی یا اغراق استفاده کنید. شما می توانید بر روی مهمترین ویژگی شخصیت مورد نظرتان تمرکز کرده و آن را متمایز تر از دیگر ویژگی ها به نمایش بگذارید. در صورتی که قصد دارید یک شخصیت برای انیمیشن طراحی کنید باید بدانید که اغراق در این مواقع به عنوان یک نکته کلیدی محسوب می شود. تاکید بر روی یک ویژگی خاص باعث می شود مخاطب خیلی سریع به شخصیت واقعی کاراکتر شما پی ببرد و با آن ارتباط برقرار کند. 

طراحی کاراکتر
استفاده از رنگ ها را دست کم نگیرید


رنگ در طراحی کاراکتر به عنوان یکی از نکات مهم و تاثیرگذار به شمار می رود. طراحان حرفه ای عقیده دارند که با استفاده از رنگ ها می توانید به کاراکترهای مختلف هویت لازم را ببخشید. شما با استفاده از رنگ های روشن، تیره و خنثی تعیین می کنید که کاراکتر شما از چه نوع شخصیتی برخوردار است. همانطور که می دانید در هنگام رنگ بندی کاراکترها باید جوانب مختلف را در نظر بگیرید. تکنیک های مختلفی برای رنگ بندی کاراکترها وجود دارد که طراحان وظیفه دارند بهترین گزینه را انتخاب کنند. 
رنگ ها به شما کمک می کنند تا بتوانید خلق و خوی کاراکتر مورد نظرتان را مشخص کنید. فراموش نکنید که بر اساس موارد ذکر شده شما اجازه ندارید برای طراحی کاراکترها از هر پالتی استفاده کنید. طراح باید با دقت تمام پالت رنگی را انتخاب کند که ویژگی های شخصیتی کاراکتر مانند ترس، شجاعت، غم و اندوه را به راحتی القا کند. بنابراین پیش از انتخاب رنگ برای کاراکتر باید سایر خلقیات آن را در نظر بگیرید و بر اساس آن طراحی را شروع کنید. 
نکات مهم طراحی کاراکتر از دیدگاه رنگ شناسی به عنوان یک عنصر کلیدی به شمار می رود. اما همین عنصر نیز می تواند باعث شکست طراحی کاراکتر شما شود. سعی کنید از رنگ های محدودی برای طراحی کاراکترهای مختلف استفاده کنید. استفاده بیش از حد از رنگ ها باعث می شود که مخاطبان دچار سردرگمی شوند. 

رنگ در طراحی کاراکتر
آشنایی با ابزار دیجیتال طراحی کاراکتر


طراحی کاراکتر به دو شیوه سنتی و مدرن انجام می گیرد. اما امروزه یکی از مهمترین نکات در طراحی کاراکتر آشنایی با روش های طراحی دیجیتال یا مدرن است. طراحان همانطور که باید با اصول نقاشی و رنگ شناسی آشنایی داشته باشند لازم است کار کردن با ابزار طراحی کاراکتر مدرن را نیز فرا بگیرند. 
امروزه طراحی کاراکتر دو بعدی و طراحی کاراکتر سه بعدی بسیار حائز اهمیت می باشد. با پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف امکان طراحی با استفاده از ابزار دیجیتال برای طراحان به وجود آمده است. طراحان می توانند با استفاده از تبلت ها، قلم های نوری، کامپیوتر و صفحات لمسی انواع مختلف کاراکتر را طراحی کنند. نرم افزارهای مختلفی در حوزه گرافیک وجود دارد که به شما امکان طراحی را به بهترین شکل ممکن می دهد. 
طراحی کاراکتر دیجیتال در حقیقت به عنوان ورژن ساده شده طراحی سنتی می باشد. استفاده از نرم افزارهای مخصوص طراحی کاراکتر به شما این امکان را می دهد تا فرایند طراحی را با صرف هزینه های کمتر و سرعت بیشتری انجام دهید.


سخن پایانی


برای طراحی یک کاراکتر حرفه ای نکات مختلفی وجود دارد و باید فرایند طراحی را از دیدگاه های مختلفی مورد بررسی قرار داد. ایجاد یک ظاهر جذاب برای کاراکتر به تنهایی عامل موفقیت آن نخواهد شد بلکه باید کاراکتر شما دارای هویت مناسبی نیز باشد. این هویت بخشی را باید با نشان دادن عکس العمل های کاراکتر در موقعیت های مختلف ایجاد کنید. می توانید پروسه هویت بخشی را با استفاده از کمیک استریپ یا نقاشی های بهم پیوسته به نمایش بگذارید. در پایان باید بگوییم طراحی کاراکتر یک حوزه بسیار وسیع است و باید طراحی هر شخصیت بر اساس نوع آن انجام پذیرد. 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

اولین نظر را شما ثبت نمایید

نظر خود را در مورد پست بالا برای ما ارسال نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *