چگونه پادکست بسازیم از ایده گرفتن تا پیدا کردن مخاطبان

چگونه پادکست بسازیم از ایده گرفتن تا پیدا کردن مخاطبان

برای اینکه بدانیم چگونه پادکست بسازیم باید ابتدا موضوع مورد نظر و متن مربوطه را آماده کنیم تا هنگام ضبط پادکست تمرکز کامل داشته باشیم.

چگونه پادکست بسازیم؛مقدمه

پادکست در واقع یک صدای ضبط شده است که در شبکه های اجتماعی منتشر می شود. ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که چگونه پادکست بسازیم؟ یا اینکه پادکست های خوب چه ویژگی هایی دارند؟ پادکست می تواند صحبت های یک فرد درباره یک موضوع خاص باشد. از مزایای تولید پادکست این است که هر فرد در هر جایی و هر زمانی می تواند آنها را گوش دهد. همچنین یک پادکستر می تواند هر زمان که بخواهد شروع به تولید پادکست کند.
در پاسخ به سوال چگونه پادکست بسازیم باید گفت، هر فردی می تواند به کمک یک گوشی همراه و یک میکروفن پادکست خود را در موضوعات مختلف ارائه دهد.
 در این مقاله می‌ خواهیم درباره اینکه چطور پادکست بسازیم و روش انتشار و تبلیغ پادکست چگونه است مطالبی را ارائه دهیم. همچنین نگاهی به تجهیزات ضبط پادکست خواهیم داشت.

فهرست مطالب


1.    چرا باید پادکست بسازیم؟
2.    شروع ساخت پادکست
3.    چگونه موضوعات مناسب برای پادکست انتخاب کنیم؟
4.    چه تجهیزاتی برای ضبط پادکست ضروری است؟
5.    بهترین مکان ها برای ضبط پادکست
6.    نحوه ویرایش و تدوین پادکست؟
7.    چگونه یک قالب خوب برای برای پادکست خود انتخاب کنیم؟
8.    نکات مهم درباره اسکریپت و اجرای پادکست 
9.    چگونه پادکست خود را منتشر کنیم؟
10.    چگونه پادکست را به مخاطبان خود رسانده و بازاریابی کنیم؟
11.    راه هایی برای افزایش کیفیت پادکست و جذب مخاطبان بیشتر
12.    چگونه پادکست آموزشی بسازیم؟
13.    سخن آخر 


چرا باید پادکست بسازیم؟

یکی از مهمترین دلایل اینکه چرا پادکست می سازیم این است که پادکست ها از معروف ترین رسانه هایی هستند که در اختیار مخاطبان قرار می گیرند و می توانند به درآمدزایی ختم شوند. به همین دلیل به سرعت در حال رشد و گسترش هستند و به کمک تولید محتوا موثر می توانند به یک مرجع مناسب جهت تبلیغ هر کسب و کاری ختم شوند. یکی دیگر از دلایل ساخت پادکست این است که پادکستر می تواند ارتباط قابل توجهی با مخاطبان و شنوندگان برقرار کند. پادکست های خوب این ویژگی را دارا هستند که به آسانی در اختیار مخاطبان قرار می گیرند.

شروع ساخت پادکست

برای این که به سوال چگونه پادکست بسازیم پاسخ دهیم باید بگوییم در اولین قدم هدفتان را از ساخت پادکست مشخص کنید. سپس موضوع مورد نظر و مطالب لازم را که می خواهید درباره آن صحبت کنید را بنویسید تا هنگام ضبط صدا دچار حواس پرتی و فراموشی نشوید و با تمرکز کامل، مطالب را بیان کنید. 
یکی از مهمترین مواردی که هنگام شروع ساخت پادکست باید در نظر داشت، لحن و صدای گوینده پادکست است. گوینده باید صدایی جذاب داشته باشد تا شنونده را جذب و مشتاق به گوش دادن پادکست کند. بعد از اینکه صدای خود را ضبط کردید، باید به کمک نرم افزارهای مخصوص، صدای خود را ویرایش کنید. حتی می توانید برای اینکه پادکست جذاب تر و حرفه ای تری داشته باشید، به آن یک موسیقی اضافه کنید. 

چگونه موضوعات مناسب برای پادکست انتخاب کنیم؟

تا اینجای مقاله متوجه شدیم چگونه پادکست بسازیم، حال برای انتخاب موضوع پادکست باید به چند نکته توجه کنید:
•    طبیعتاً هر موضوعی را می توان برای تولید پادکست انتخاب کرد. البته در صورتی که پادکستر به آن موضوع علاقه داشته باشد. ممکن است شما به ورزش خاصی علاقه داشته باشید بنابراین می توانید یک پادکست در خصوص ورزش تولید کنید و یا حتی به تولید پادکست کتاب کودک بپردازید. 
•    دومین نکته که باید به آن توجه داشت، علاقه مخاطبان و شنوندگان است. از خودتان بپرسید آیا کسی به شنیدن موضوع ورزش علاقه دارد؟ میانگین سنی افرادی که ممکن است پادکست شما را بشنوند چقدر است؟ به عنوان مثال اگر موضوعی درباره کتاب کودک است، احتمالا والدین و مشاوران کودک مخاطب شما هستند. بنابراین شناخت مخاطب و علاقه او در انتخاب موضوع بسیار مهم است.
•    نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که چند درصد از افراد جامعه به موضوع پادکست شما علاقه مند هستند. بعد از آمارگیری می توانید درباره ساخت پادکست و موضوع آن تصمیم بگیرید.

چه تجهیزاتی برای ضبط پادکست ضروری است؟

اگر بخواهیم از نگاهی دیگر به سوال چگونه پادکست بسازیم پاسخ دهیم، باید بگوییم برای ساخت پادکست های پر مخاطب و ضبط پادکست به چند ابزار ضروری نیاز دارید. مهم ترین تجهیزات برای ضبط پادکست عبارتند از:
•    کامپیوتر: برای ویرایش پادکست ضبط شده نیاز به نرم افزار دارید. این نرم افزارها در هر کامپیوتری وجود دارند.  حتما هم نیازی نیست که یک سیستم قوی داشته باشید مگر اینکه بخواهید یک کامپیوتر مخصوص تولید صدا داشته باشید.
•    میکروفن: میکروفن مهم ترین وسیله جهت ضبط پادکست است. برای شروع ساخت پادکست می توانید از یک میکروفن چند منظوره استفاده کنید.                                                                           
میکروفن و کامپیوتر دو ابزار ضروری و مهم برای ساخت پادکست هستند. برخی دیگر از لوازم جانبی برای ساخت پادکست، هدفون، پاپ فیلتر و میکسر هستند.

بهترین مکان ها برای ضبط پادکست

شما می توانید در منزل، محل کار، در ماشین یا در استودیو پادکست خود را ضبط کنید. اگر تازه شروع به ساخت پادکست کرده اید، نیازی نیست حتما به یک استودیو حرفه ای بروید بلکه در یک اتاق معمولی هم می توانید ضبط خود را شروع کنید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اتاقی که انتخاب می کنید نباید بزرگ باشد چون صدا را پخش می کند و باعث کاهش کیفیت پادکست می شود. بنابراین اتاقی انتخاب کنید که کوچک و جمع و جور باشد.
 یکی دیگر از مکان هایی که برای ضبط پادکست مناسب است، داخل کمد لباس است. داخل کمد به دلیل اینکه سر صدا و نویز کمتری دارد، می تواند یک مکان عالی برای ضبط پادکست باشد. 

نحوه ویرایش و تدوین پادکست

ویرایش پادکست یکی از مهم ترین مراحل ساخت پادکست است. شما می توانید به کمک نرم افزار های مختلف صدای ضبط شده خود را ویرایش کنید. همچنین باید صداهای اضافی را حذف کنید. برای اینکه یک پادکست حرفه ای ارائه دهید می توانید یک موسیقی را که از قبل مشخص کرده اید، به پادکست خود اضافه کنید.

چگونه یک قالب خوب برای پادکست خود انتخاب کنیم

برای اینکه پادکست شما به بهترین شکل ممکن در اختیار مخاطبان قرار گیرد، بهتر است از قالب هایی که دارای طرح های جذابی هستند، استفاده کنید. یکی از بهترین قالب ها که برای ساخت پادکست می توان از آن استفاده کرد، قالب آمپلیفی است.

نکات مهم درباره اسکریپت و اجرای پادکست

منظور از اسکریپت پادکست همان نوشتن سناریو پادکست است. زمانی که شما متن پادکست را داشته باشید، می توانید یک پادکست خوب ضبط کنید و مخاطب جذب کنید. متن پادکست باید قابل فهم و درک و مطابق با میانگین سنی مخاطبان باشد.

چگونه پادکست خود را منتشر کنیم؟

برای انتشار پادکست خود می توانید از پلتفرم های پادکست استفاده کنید. همچنین آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید. با داشتن یک وبسایت می توانید پادکست خود را معرفی کنید. بدین گونه پادکست شما توسط سرچ های گوگل نمایش داده می شود. یکی از راه های دیگر تبلیغ پادکست، تعامل با دیگر پادکسترها است.

چگونه پادکست را به مخاطبان رسانده و بازاریابی کنیم؟

همانطور که در بالا هم گفته شد بهترین روش برای بازاریابی پادکست، انتشار آن ها از طریق شبکه های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی است. البته نقش تبلیغ را نمی توان برای جذب مخاطب بیشتر نادیده گرفت.

راه هایی برای افزایش کیفیت پادکست و جذب مخاطبان بیشتر

مهمترین فاکتور برای افزایش کیفیت پادکست و جذب مخاطب، داشتن یک ایده و متن خوب است‌‌. البته داشتن یک گوینده خوب با صدای جذاب پادکست را با‌کیفیت‌ تر و پرمخاطب تر می کند. شما می توانید با قرار دادن یک موسیقی روی پادکست خود مخاطبان بیشتری را جذب کنید. 

چگونه پادکست آموزشی بسازیم؟

پادکست های آموزشی در زمینه های مختلفی ساخته می شوند و به معنای انتقال دادن دانش هستند. هنگام ساخت پادکست آموزشی باید سعی کنید کیفیت بالایی را ارائه دهید.

سخن پایانی 

در این مقاله متوجه شدیم که چگونه پادکست بسازیم و برای ساخت آن به چه نکاتی توجه کنیم. با ساخت پادکست می توان ارتباط صمیمی با مخاطبان برقرار کرد و اعتماد مخاطبان را افزایش داد.
 از مهم ترین تجهیزات ضبط پادکست می توان به کامپیوتر و میکروفن اشاره کرد. شما به کمک این دو ابزار می توانید در یک اتاق کوچک پادکست خود را ضبط کنید. 
در این مقاله تمام نکات مهم را در خصوص اینکه چگونه پادکست بسازیم در اختیارتان قرار دادیم تا بتوانید بهترین و جذاب ترین  پادکست ها را ارائه دهید. 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

اولین نظر را شما ثبت نمایید

نظر خود را در مورد پست بالا برای ما ارسال نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *