آموزش جامع مراحل و روند طراحی شخصیت

آموزش جامع مراحل و روند طراحی شخصیت

روند طراحی شخصیت باید به گونه ای انجام بگیرد که مخاطبان تحت تاثیر قرار بگیرند. بنابراین لازم است مواردی را برای انجام این امر رعایت کرد.

پیشگفتار


روند طراحی شخصیت چگونه انجام می گیرد؟ همانطور که می دانید طراحی کاراکتر را برای موارد مختلفی مانند تبلیغات، انیمیشن، کتاب های کمیک وغیره مورد استفاده قرار می دهند. معمولا از طراحی شخصیت برای ایجاد کاراکترهای جذاب و خلاقانه استفاده می کنند که از لحاظ بصری بسیار فوق العاده هستند. 
موارد مختلفی در روند طراحی کاراکتر خلاقانه وجود دارد که شامل پالت رنگ، ظاهر، شکل، زبان، روانشناسی عمومی می باشد. 


مقدمه

آشنایی با روند طراحی شخصیت


در ابتدای امر لازم است که هدف از طراحی کاراکتر را مشخص کنید سپس به موارد دیگر بپردازید. شما قرار است برای چه پروژه ای طراحی کاراکتر انجام دهید. ابزار طراحی کاراکتر مورد نیاز شما چیست؟ آیا می خواهید فرایند خود را به شکل سنتی انجام دهید یا دیجیتال ؟ این موارد در روند کار شما تاثیر زیادی می گذارد. در اینجا قصد داریم سه مرحله مهم از طراحی کاراکتر خلاقانه را برای شما به اختصار بیان کنیم. 
روند طراحی کاراکتر با طراحی سایه نما آغاز می شود. در حقیقت سایه نما به بخشی می گویند که اگر شما همه جزئیات و رنگ ها را از کاراکتر حذف کنید از آن باقی می ماند. سایه نما به همان طرح کلی اطلاق می شود که تنها با رنگ سیاه پر شده است. 
یکی از نشانه های طراحی کاراکتر حرفه ای این است که سایه نما را به گونه ای طراحی کنید که از لحاظ ظاهری قابل تشخیص باشند. برای ایجاد یک سایه نما لازم است که مهارت کامل داشته باشید. 

طراحی شخصیت
نقش پالت رنگی در روند طراحی کاراکتر


روند طراحی شخصیت با استفاده از پالت رنگی در مرحله دوم انجام می گیرد. زمانی که شما از تاثیر رنگ در طراحی کاراکتر صحبت می کنید در واقع دارید به یک موضوع بسیار مهم اشاره می کنید. فراموش نکنید آخرین چیزی که شما می توانید به آن فکر کنید یک شخصیت است که دارای رنگ های بیشماری باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از رنگ های فراوان موجب می شود تا مخاطبان شما بیش از حد درگیر شوند. این امر باعث حواس پرتی مخاطبان خواهد شد. 
نکته ی مهمی که در این جا وجود دارد این است که شما باید برای طراحی کاراکتر خود یک رنگ غالب را انتخاب نمایید. پس از انتخاب رنگ مورد نظرتان می توانید از رنگ های دیگر برای حمایت از رنگ اصلی استفاده کنید. همیشه تلاش کنید از رنگ هایی استفاده کنید که به عنوان مکمل همدیگر شناخته می شوند. در زمان طراحی کاراکترها لازم است که طراحان با ایجاد کردن پالت های رنگی پیچیده و پر جنب و جوش ذهن مخاطبان را درگیر کنند. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر اندازه پالت رنگی شما ساده تر باشد تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. 


بزرگنمایی


روند طراحی کاراکتر به این شکل است که از بین هر سه اجزای مهم در طراحی کاراکتر بزرگنمایی یا اغراق می تواند به عنوان یکی از مهمترین بخش ها به شمار رود. دلیل اهمیت این موضوع این است که این بخش به داستان سرایی مربوط می شود. طراحان از بزرگنمایی برای ایجاد ویژگی های خاص استفاده می کنند تا به این ترتیب بتوانند پاسخ های احساسی و روانی را برای یک کاراکتر ایجاد کنند. 
این ویژگی های اغراق آمیز می تواند تفاوت هایی در دیدگاه مخاطبان ایجاد کند تا یک شخصیت را قهرمانانه یا تهدید آمیز تلقی نمایند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم سه جزء اساسی و تاثیرگذار در طراحی کاراکتر سایه نما، پالت رنگی و بزرگنمایی هستند. گرچه طراحی یک کاراکتر از جزئیات زیادی برخوردار است اما این سه بخش به عنوان هسته یک کاراکتر به شمار می روند. 

روند طراحی کاراکتر
اصول طراحی کاراکتر چیست


هدف از طراحی کاراکتر چیست؟ طراحان وظیفه دارند هدف خود را از طراحی کاراکترهای مورد نظرشان بیان کنند. طراحان کاراکتر باید پیش از آنکه یک خط را ترسیم کنند در زمینه هدف خود یعنی طراحی کاراکتر مطالعات لازم را داشته باشند تا به این ترتیب آمادگی لازم را برای درک موارد جامع تر مانند نقش آناتومی در طراحی کاراکتر همچنین نقش رنگ، داستانسرایی، زبان و روانشناسی داشته باشند. 
لازم است که طراحان برای درک اصول نظری در طراحی کاراکترها به آمادگی لازم برسند. زمانی که آن ها بتوانند به درک کامل از این موارد دست پیدا کنند بی شک می توانند این اصول را در جای خود عملی کرده و در این شرایط می تواند یک جادوی واقعی اتفاق بیفتد. 


شرح مختصری بنویسید


روند طراحی شخصیت را می توانید با نوشتن یک شرح مختصر و به یاد ماندنی آغاز کنید. این موضوع می تواند کمی مشکل باشد شما گزینه های زیادی برای بررسی خواهید داشت. طراحان بزرگ و حرفه ای معمولا برای ایجاد یک کاراکتر از داستان سرایی کمک می گیرند. بنابراین لازم است برای شکل دهی یک شخصیت داستان فوری و مختصری برای آن بنویسید. 
یک توضیح کوتاه به شما کمک می کند تا به کار خود سمت و سوی صحیحی بدهید. این امر باعث می شود که شما بدانید در کجا و چه موقعیتی باید از شخصیت مورد نظرتان استفاده کنید. 


منابع لازم را جمع کنید


طراحی شخصیت مانند هر شاخه ی دیگری از هنر نیاز به یک منبع الهام ضروری دارد. برای اینکه ایده ها و طرح های مختلف را در دسترس داشته باشید لازم است به جمع آوری منابع مختلف بپردازید. منابع الهام بخش خود را می توانید از هر منبعی مانند کتاب، فیلم؛ داستان های کمیک و انیمیشن ها انتخاب کنید. 


از تصاویر کوچک استفاده کنید


یکی از مواردی که در روند طراحی کاراکتر بسیار حائز اهمیت است استفاده از تصاویر کوچک می باشد. به وجود آوردن یک تصویر کوچک به عنوان اولین کاری است که یک طراح شخصیت یا تصویرگر باید آن را انجام دهد. آن ها می توانند ایده های خود را با استفاده از قلم نوری یا طراحی کاراکتر با مداد به صورت فیزیکی بر روی کاغذ بیاورند. 
طراحان کاراکتر با استفاده از این عملکرد می توانند برای خودشان یک نقطه ی امن ایجاد کنند. تا به این ترتیب بتوانند ویژگی های کاراکتر را از چند جنبه مختلف مورد بررسی قرار دهند. آن ها می توانند با استفاده از چند اسکچ ساده بفهمند از چه مسیر باید برای طراحی اقدام کنند. جالب است بدانید که برای طراحی تصاویر کوچک رویکردهای مختلفی وجود دارد که یکی از موثرترین و متداول ترین این روش ها استفاده از روش سایه نما است. سایه ها می توانند قالبی را به طراحان بدهند تا بتوانند در آینده بیشتر به بررسی کاراکتر بپردازند. 

روند طراحی شخصیت
سخن پایانی


روند طراحی شخصیت مطمئنا با نهایی کردن جزئیات طرح مورد نظر به پایان می رسد. زمانی که شما به عنوان یک طراح از روند کار خود و ایجاد تصاویر کوچک رضایت داشته باشید می توانید شروع به نهایی کردن کاراکتر خود کنید. در این مرحله می توانید رنگ ها را اضافه کرده و با افزودن طرح جزئیات مربوط به کاراکتر را شکل بدهید. در این مرحله طرح شما به حالت نهایی می رسد. 
همانطور که می دانید طراحی کاراکترها امکان دارد به طور دائم دستخوش تغییراتی شود که این به منزله افزودن آیتم خاصی نیست بلکه به معنای بهبود کاراکتر می باشد. وب سایت اتک شرایط ویژه ای برای علاقمندان به طراحی کاراکتر فراهم نموده است. شما عزیزان می توانید با مراجعه به بخش استخدام غیرحضوری گرافیست به طور فریلنسری کسب درامد کنید. فراموش نکنید که آفرینش کاراکترها یک کار ساده نیست بلکه در حالت کلی طراحان کاراکتر سعی دارند با استفاده از ویژگی های بصری شخصیت های متمایزی را شکل بدهند. برای اینکه بتوانید یک شخصیت حرفه ای طراحی کنید نیاز دارید به اندازه ی مساوی از قصه گویی و مهارت هنری استفاده کنید. 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

اولین نظر را شما ثبت نمایید

نظر خود را در مورد پست بالا برای ما ارسال نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *